Penta

Penta - finančná skupina, zakladatelia: Marek Dospiva link , Jaroslav Haščák, Martin Kúšik, Jozef Oravkin
Materská firma(holding) Penta je registrovaná na Cypre, pobočky na Slovensku a v iných štátoch.

Vytunelovanie VUB kupónu alebo prvá zarobená ukradnutá miliarda Sk.

Prvá zarobená miliarda(Sk) ako sa chvália členovia Penty bola vytunelovanie VUB kuponu - jedného z najväčších kuponových fondov pri prvej vlne kuponovej privatizácie.
Počet okradnutých drobných akcionárov : 160 000 . Celková hodnota hotovosti v kupone: 1 - 2 mld. Sk ktoré poslali do jedného z danových rajov čo sa dá považovať za trestný čin poškodzovania drobného akcionára. Všetkým drobným akcionárom ostali len bezcenné akcie za ktoré do dnešného dna platia poplatky za vedenie učtu v stredisku cenných papierov. Peniaze na nákup akcií kuponu mali podla ich vyjadrenia z uveru zo Slovenskej šporitelne (Kiňo). Učelom uveru v hodnote niekolko 100 mil. Sk však nebol nákup akcií cenných papierov, čo je taktiež považované za trestný čin.

Členovia predstavenstva VÚB Kupónu a jeho nástupcov v čase od „transformácií“ podnes:
28. 8. 1996 - 22. 7. 2997 Ľuboš Ševčík, Marián Zajko, Ľuboš Lipka, Ernest Osuský, Peter Adamec
23.7.1997 - 9.10.1997 Marek Dospiva, Zoroslav Kollár, Jaroslav Haščák
10.10.1997- 16.3.1999 Vladimír Micaj, Marek Dospiva, Juraj Tomášek
17.3.1999 - 30.5.1999 Juraj Herko, Jaroslav Haščák, Marek Dospiva
31.5.1999 - doteraz: Ľubomír Chabada, Štefan Torma, Jozef Prikryl (do 6.9.2000), Peter ojtík (od 7.9.2000)

Podrobnosti:
http://gumurin.blog.pravda.sk/2012/02/09/ako-gorila-rastla-%E2%80%93-prve-velke-banany-pre-gorilu-sme-zaplatili-ako-akcionari/

Vytunelovanie VSŽ
Po vstupe amerického investora U.S. Steel do VSŽ bola podpísaná dohoda medzi slovenskou vládou a U.S. Steel o odkúpení akcií VSŽ do vlastníctva U.S. Steel. Američania sa podla tejto zmluvy zaviazali zaplatiť určitú sumu za akcie v niekoľkých splátkach, čím by prevzali vlastníctvo hutníckej časti firmy(tzv. core). Zvyšné časti firmy nie hutníckeho charakteru(noncore) boli vyčlenené do firmy VSŽ kde bol väčšinovým akcionárom Fond národného majetku a určitú časť akcií vlastnil aj novovzniknutý U.S.Steel Košice ktorého majitelmi boli američania.

Tesne po zaplatení druhej splátky cca 2mld. Sk firmou U.S.Steel do firmy VSŽ sa stala zvláštna vec. Fond národného majetku dal cez ministerstvo hospodárstva (minister hospodárstva Harach) časť akcií na predaj cez bratislavskú burzu cenných papierov. Jednalo sa o kontrolný balík, po kupení tohto balíka majitel dokázal ovládať firmu.
Stalo sa to presne v piatok hodinu pred zatvorením burzy. Akýmsi zázrakom bola cena akcií na burze 300Sk/akciu(evidentná manipulácia ceny akcií). A hned na to investor (Penta, Istrokapital, J a T) kupil balík akcií cca za 1 mld. Sk.

Zaujímavosťou je že FNM predtým žiadal od VSZ noncore za odpredaj akcií 600Sk/akcia a ked to dali na burzu tak tam bola cena 300Sk/akcia. Ministrovi hospodárstva Harachovi vôbec nevadilo že na burzu sa nedala minimálna limitná cena 600Sk/akciu. Ak si niekto mysli že na bratislavskej burze prebiehaju stovky obchodov tak je v hlbokom omyle a ak si niekto myslí že investor sedí a čaká s pripravenou 1mld Sk kedy nastane ta prava chvíla v piatok hodinu pred zavretím burzy tak je tiež na omyle.

Suma sumárum za 1 mld. Sk si kúpili akcie firmy v ktorej bola hotovosť 2 mld Sk plus
velke množstvo budov, nemocnica v Košiciach Šaci, podiel v upravarenskom komplexe na Ukraine-Dolinska, rozostavany zimny štadion v Košiciach, všetky satelitné závody patriace vtedajšej VSŽ a desiatky nehnutelností. Na krádeži sa podielali všetky velké okrádačske firmy Penta, Istrokapital, J a T. Neskôr si tento lup bratsky rozdelili.

Učastníci lupu: Jaroslav Haščák(ktorý sa dosadil do dozornej rady VSŽnoncore) Anna Bubeníková(členka dozornej rady VSZ noncore), Vladimír Podstránský (člen FNM, štátny tajomník ministerstva financií SMK) Radovan Ujházy - člen dozornej rady VSZ noncore. Minister hospodárstva Harach(podla neoverených invormácí za obchod zinkasoval 20 mil Sk). Šéf Transpetrolu Czucz. Minister financií Vladimír Mikloš- možno o tom nevedel, ale tu miliardu ukradli aj tak - pozri depeše amerických diplomatov ktorí sa sťažovali vrchnosti ako ich slováci okradli.

citat z wikileaks
V tejto súvislosti stoja za prečítanie pasáže o ministrovi financií Ivanovi Miklošovi. Vo viacerých depešiach sa naznačuje, že ambasáda mala informácie aj o jeho tienistých stránkach. Podľa dobre informovaných zdrojov, s ktorými sa v roku 2002 zhováral autor tohto článku, ambasádor Ronald Weiser posunul bližšie nešpecifikované kompromitujúce informácie o I. Miklošovi vtedy opozičnému lídrovi R. Ficovi. Špekulovalo sa, že motívom bol konflikt medzi spoločnosťou U.S. Steel a I. Miklošom týkajúci sa predaja časti akcií východoslovenských železiarní domácim skupinám namiesto dohodnutých amerických oceliarní.
„Opozičný líder Robert Fico verejne tvrdil, že mu ambasáda dala informácie o Miklošových korupčných aktivitách,“ napísal v správe diplomat S. Thayer. A to údajne aj napriek upozorneniam, že ambasáda ho verejne v jeho tvrdeniach o I. Miklošovi nepodporí a ani podporiť nemôže.
Podozrenia o korupcii I. Mikloša sú v jeho profile označené nadpisom „temnejšia stránka“

http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-/zabava-s-wikileaks.html


hospodarske noviny 5. 1. 2012
Kauza Gorila. Finančná skupina pravosť spisu popiera, viaceré jeho scenáre sa naplnili.
Penta chcela ovládnuť naše zdravotníctvo
Ak je spis Gorila autentický, svedčí o eminentnom záujme finančnej skupiny Penta ovládnuť slovenské zdravotníctvo.
Svedčiť by o tom mal spis z údajného odpočúvania rozhovorov jedného z partnerov Penty Jaroslava Haščáka s exministrom Jirkom Malchárkom (ANO), šéfom Smeru-SD Robertom Ficom aj jeho osobným tajomníkom Františkom Határom. Penta aj politické strany pravosť spisu spochybňujú. Viaceré udalosti, o ktorých sa v ňom píše, sa však splnili.
Založiť stranu
„Haščák si myslí, že v novej vláde bude veľmi ťažké kúpiť si funkciu ministra zdravotníctva, a preto potrebuje vlastnú stranu,“ uvádza sa v spise. Údajne mal pred voľbami v roku 2006 pripravených šesť ľudí, z ktorých si chcel vybrať šéfa rezortu. Od založenia strany nakoniec pre krátkosť času upustil. Podľa spisu sa však stretol aj s Ficom. Na kus papiera mu napísal meno svojho kandidáta na ministra zdravotníctva. Fico mu údajne cez Határa odkázal, že voči uvedenému menu nemá námietky a overoval si ho cez svoje zdroje.
Koho navrhoval za ministra zdravotníctva Haščák, nie je z Gorily jasné. Kreslo obsadil Ivan Valentovič (nominant Smeru-SD), ktorý síce brojil proti záujmom finančných skupín, ale súčasne chcel presadiť aj zrušenie asi polovice nemocníc. To by bolo v súlade aj s Haščákovou predstavou, o ktorej píše údajný spis SIS. „Podľa Haščáka sa tretina nemocníc musí zavrieť.“
Polikliniky
V spise sa spomína aj zámer Penty investovať tri miliardy korún do nových polikliník. V skutočnosti odvtedy postavili sieť kliník ProCare a Pro Sanus v Bratislave, Nitre, Košiciach, Žiari nad Hronom, Seredi, vo Zvolene a v Banskej Bystrici. Získali aj Železničnú nemocnicu s poliklinikou v Bratislave, o ktorú podľa Gorily súťažili s exministrom dopravy Pavlom Prokopovičom (SDKÚ).
Záchranky
Údajný spis obsahuje aj ďalší zámer finančnej skupiny na 70 staniciach rýchlej zdravotníckej pomoci. V skutočnosti tesne pred voľbami (v apríli 2006) ovládla skupina cez spoločnosti Slovenská záchranná a Falck sieť 73 staníc v 14 regiónoch. Polovica z nich dovtedy neexistovala, založiť ich mali na zelenej lúke do začiatku augusta 2006.
V Gorile sa píše aj to, že Penta mala mať na výplatnom zozname viacerých poslancov parlamentu. Píšu o tom aj diplomatické depeše veľvyslanectva USA v Bratislave, ktoré zverejnil portál WikiLeaks. „Zaplatila po dva milióny korún nezverejnenému počtu nezávislých poslancov, aby zaistila schválenie zdravotníckej reformy," tvrdí sa v správe.
Penta v súčasnosti riadi zdravotnú poisťovňu Dôvera, polikliniky Pro Care, lekárne Dr. Max, laboratóriá Alpha Medical a sieť nemocníc na východe. Riaditeľ všeobecnej zdravotnej poisťovne prišiel z Penty ovládanej inštitúcie.
Sumár - 95% zdravotných poistencov na Slovensku su poistencami zdravotných poisťovní vlastnených alebo ovládaných firmou Penta.

Tieňový minister zdravotníctva z SaS je MUDr. Peter Kalist - riaditeľ polikliniky Pro Care(vlastník Penta).

pentazdravotnictvo.jpg

Všeobecná zdravotná poisťovňa:
Martin Kultan – bez formálnej funkcie - úloha - kontrolovať proces uzatvárania zmlúv medzi VšZP a poskytovateľmi. Mimochodom, je to bývalý člen predstavenstva Penty.

Ministerstvo zdravotníctva SR:
Michaela Gajdošová - riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky. Zároveň je predsedníčkou kategorizačnej komisie, ktorá rozhoduje o liekoch na trhu: aké lieky, za akú cenu a s akým doplatkom. Lieková politika a nadpreskripcia spôsobujú najväčšie straty v systéme. V minulosti pracovala ako manažérka pre liekovú politiku v Dôvere.


Rok Penty vo vláde: 5,5 milióna rukojemníkov

http://marekblaha.blog.sme.sk/c/270510/Rok-Penty-vo-vlade-55-miliona-rukojemnikov.html


06. 09. 2011
WikiLeaks o korupcii slovenských poslancov: Hlas stal 2 milióny korún
Podľa depeše, ktorú zverejnila WikiLeaks, pri reforme zdravotníctva na slovensku došlo ku korupcii poslancov.
Zverejnil ju portál WikiLeaks. Správa uvádza, že podozrivou je finančná skupina Penta. Cena za hlas poslanca mala byť podľa depeše, ktorú zverejnila WikiLeaks, 2 mil. Sk (66 387 €). V roku 2004 slovenský parlament schválil šesť zákonov, ktoré Svetová banka nazvala najradikálnejšími reformami na svete. Do povedomia občanov sa najviac asi zapísalo zavedenie dvadsaťkorunového poplatku za návštevu u lekára.
Dôverná informácia pochádza z 21. apríla 2005. Analyzuje reformu presadenú vtedajším ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom. „V parlamente prešli reformné zákony s podporou nezávislých poslancov celkom hladko, existujú dohady, že tieto hlasy boli kúpené,“ citoval server WikiLeaks.
„Podozrivá z kupovania hlasov bola finančná skupina Penta,“ uvádza depeša podpísaná vedúcim veľvyslanectva USA Scottom Thayerom. Dokument konštatuje, že Penta a jej sieť spoločností kontroluje tri z piatich zdravotných poisťovní, plánuje skúpiť 100 lekární a pokúša sa odkúpiť aj nemocnice. Suma peňazí prúdiaca cez systém zdravotnej starostlivosti z neho podľa správy robí potenciálne veľmi lukratívny sektor. Súčasťou reformy bola tiež zmena, podľa ktorej lekárne už mohli vlastniť nielen fyzické osoby - lekárnici, ale aj právnické osoby. Zdroj s kontaktmi na Pentu podľa depeše uviedol diplomatovi, že spoločnosť zaplatila po dva milióny korún (66 387 €) nezverejnenému počtu nezávislých poslancov, aby zaistila schválenie reformy legalizujúcej franchising lekární. Penta podľa správy chcela využiť zmeny v zákone a vlastníctvo zdravotných poisťovní, aby nasmerovala klientov do svojich lekární a vytlačila konkurenčné predajne liekov z trhu.
„Nič,“ znela odpovedať Rudolfa Zajaca, keď sa Nový Čas pýtal, čo na zverejnenie tejto správy hovorí. Zajac v roku 2004 podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý kupoval hlasy opozičných alebo nezávislých poslancov a tým spáchal trestný čin prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Reagoval tak na vtedy medializované vyjadrenia o korupcii niektorých zákonodarcov. „Nemám k tomu čo povedať. Vyšetrovala to polícia aj kdekto, nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal včera.
Reforma zdravotníctva prešla vďaka podpore nezávislých poslancov, z ktorých väčšina sú bývalí členovia HZDS. Išlo o Miroslava Abelovského, Gustáva Krajčiho, Ladislava Polku, Ivana Kiňa, Igora Pinkavu a Jána Mikolaja. Reformu podporili aj odídenec z KSS Herman Arvay a bývalí členovia SDKÚ, neskôr poslanci za Slobodné fórum Ivan Šimko a Alexej Ivanko. Hlasovali za ňu aj nezávislí Robert Nemcsics a Zuzana Plháková, dnes už Kondrlíková, či Bohumil Hanzel, vtedajší poslanec Smeru.
„Určite som nebola kúpená. Hovorím za seba, o ostatných poslancoch nemám informácie,“ uviedla Kondrílová-Plháková. „Išlo o vládny návrh, s ktorým som sa stotožnil, ku kupovaniu poslancov neviem nič povedať,“ povedal Robert Nemcsics.
Čo na to hovorí Penta?!
„Nevieme posúdiť autentickosť uvedenej správy, no považujeme ju za kombináciu úplných nezmyslov a popletených informácií. Kategoricky odmietame akékoľvek náznaky toho, že by naša investičná skupina ovplyvňovala prostredníctvom finančnej motivácie poslancov NR SR,“ povedal hovorca Penty Martin Danko a upozornil aj na faktické nezrovnalosti uvedené v správe: „Spomína sa v nej 6 reformných zdravotníckych zákonov – ani jeden z týchto zákonov neriešil fungovanie lekárnických sietí tak, ako o tom hovorí správa. Penta nikdy v lekárnictve na Slovensku prostredníctvom takejto siete nepodnikala,“ tvrdí Danko s tým, že úprava lekárnických sietí v tej podobe, že jedna právnická osoba môže vlastniť len jednu lekáreň, fungovala aj pred reformou z roku 2004. „Obvinenie z toho, že Penta chce ovládnuť lekárnický trh tak, že zlikviduje malé lekárne prostredníctvom svojej siete, sa v praxi ukázalo byť nezmyslom. V súčasnosti podniká pod značkou Dr.Max na Slovensku cca 80 lekární, pričom na Slovensku funguje približne 1 800 lekární,“ uviedol.
V správe je podľa neho chybne uvedené, že Penta v roku 2004 ovládala 3 zdravotné poisťovne. „Penta v roku 2004 vlastnila ZP Dôveru a ZP Sidériu, ktoré mali spolu cca 15 % trhový podiel. V roku 2006 prebehlo zlúčenie uvedených zdravotných poisťovní do ZP Dôvera. Akcionársky podiel v ZP Apollo Penta získala až na konci roku 2006 a aj to len minoritný, t. j. túto poisťovňu Penta nikdy neovládala,“ dodal.


Financovanie politických strán:
1) strana SMER na financovanie predvolebnej kampane okrem iného použila peniaze z úveru od Privatbanky a.s. vo výške 40,0 mil. Sk ( zdroj: záverečné správy politických strán predložené MF SR po voľbách 2006 )
2) Strana SDKÚ na finacovanie predvolebnej kampane v r. 2010 okrem iného použila úver od Privatbanky a.s. vo výške 1,6 mil. euro ( zdroj: záverečné správy politických strán predložené MF SR po voľbách 2010 ).
Vlastníkom Privatbanky je Penta


17. 7. 2008
Penta ide do arbitráže. Žiada od štátu pol miliardy eur

Slovenská republika bude čeliť medzinárodnej arbitráži. Dôvodom je obmedzenie použitia zisku zdravotných poisťovní, ktoré presadila súčasná vláda. Vo štvrtok totiž vypršala polročná lehota na priateľské urovnanie sporu medzi SR a holandskou spoločnosťou Health Insurance Companies of Eastern Europe (HICEE), ktorá je akcionárom Zdravotnej poisťovne Dôvera(Penta)

http://ekonomika.sme.sk/c/3980005/penta-ide-do-arbitraze-ziada-od-statu-pol-miliardy-eur.html


http://lipsic.blog.sme.sk/c/290348/O-Gorile-a-Kacke-I-Vyplatil-Hascak-Malcharkovi-provizie.html

http://lipsic.blog.sme.sk/c/291219/O-Gorile-a-Kacke-II-Kto-najlepsie-vyperie-spinave-peniaze.html

http://lipsic.blog.sme.sk/c/292114/Gorila-a-Kacka-3-Kde-by-bola-Penta-bez-obchodov-so-statom.html

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License