Jozef Magala
jozefmagala.jpg

Jozef Magala (syn agenta ŠtB) riaditeľ SIS od 27. 7. 2006 - 25. 8. 2010, jeho nástupcom sa stal Karol Mitrík

20. 7. 2006
Ladislav Pittner včera vo funkcii riaditeľa Slovenskej informačnej služby skončil. Vláda(rozumej R. Fico) ho odvolala a prezidentovi navrhla za riaditeľa SIS vymenovať Jozefa Magalu.
"Kto to je?" pýtali sa novinári premiéra Roberta Fica. "Je dobre, že o ňom nič neviete," reagoval.
"Pracoval som v ústredných orgánoch štátnej správy," povedal Magala pre SME s tým, že "šéf SIS nedáva rozhovory".
Magala patrí spolu s ministrom kultúry Marekom Maďaričom k najbližším Ficovým ľuďom. Presadzoval koalíciu s HZDS a so SNS.
Robil asistenta poslancovi Smeru Bohumilovi Hanzelovi, ktorý nikdy nemal pocit, že by Magala inklinoval k spravodajským službám.
Obavy u niektorých politikov vyvolali Ficove slová, že funkcie dvoch námestníkov SIS obsadí HZDS a SNS, lebo chcú mať "prirodzene v SIS zastúpenie".
Podľa informácií SME by sa mal námestníkom pre kontrarozviedku stať Igor Urban. Tento bývalý poslanec HZDS vystriedal Ivana Lexu vo funkcii šéfa osobitného kontrolného výboru SIS. Lexa sa stal šéfom SIS, výbor bol podozrivý, že nezákonne vypočúval príslušníkov SIS. Polícia stíhanie zastavila.
"Urban je morálne neprijateľný aj z toho dôvodu, že kryl činnosť SIS. To, že práca SIS v období 1994 až 1998 bola v rozpore s princípmi právneho demokratického štátu, vyplýva z oficiálnych správ, ktoré Lexa predniesol v parlamente," povedal bývalý minister vnútra Vladimír Palko (KDH).
"Tam Lexa hovorí úplne otvorene, že SIS sleduje niektorých opozičných politikov, novinárov, kňazov. Nehovoriac o tom, že stále platí, že pred niekoľkými rokmi bola podaná prokurátorom obžaloba za únos na desiatich príslušníkov SIS a prípad nebol objasnený na súde len preto, že platí Mečiarova amnestia," dodal Palko. Urban je podľa neho "neprijateľná osoba".
Fico sa k Urbanovi nevyjadril
Fico včera meno Urbana nepotvrdil ani nevyvrátil, povedal však, že funkcie námestníkov budú iba reprezentačné a v SIS budú aj výkonní šéfovia kontrarozviedky a rozviedky. Predseda SMK Béla Bugár však upozornil, že "námestník má určité právomoci".
Bugár hovorí, že za premiéra Mikuláša Dzurindu nemali v SIS žiadne funkcie SMK ani ANO. Na pozícii šéfa rozviedky bol síce Juraj Kohutiar, ktorý vyšiel z KDH, ale funkciu niekoľko mesiacov pred koncom volebného obdobia opustil.
Bývalý poslanec Hanzel hovorí o Magalovi, že je "veľmi dobrý, vzdelaný, šikovný človek", ktorý "má veľmi silný národný rozmer". Je presvedčený, že u Magalu "nikdy nedôjde k zneužitiu moci".
Hanzel, ktorý posledné mesiace hlasoval s vládnou koalíciou, povedal, že sa s Magalom pozná od založenia Smeru a tvrdí, že si ho vybral dobrovoľne. Magala robil tajomníka tieňovej vlády Smeru. Hanzel nevedel, že má ambíciu na "siskársku robotu" a "neviem, čo sa stalo".
Jedným z Magalových pôsobísk bolo aj ministerstvo výstavby. Na to, v koľkých súkromných firmách presne pôsobil, si nepamätá. Pre SME Magala povedal, že ešte musí byť preverený a nie je ani isté, či ho prezident vymenuje.
Palko: Hrozí strata pamäti
V kuloároch sa dlho spomínalo meno Jaromíra Čižnára, bratislavského krajského prokurátora, ten však funkciu vraj odmietol. Magala nemá právnické vzdelanie, vyštudoval technickú vysokú školu.
Vladimír Palko si nemyslí, že Fico chce v SIS dopustiť návrat Lexových čias, hoci "hrozí strata pamäti a aj to je dosť". O Urbanovej nominácii povedal, že je to "dôkaz toho, že s touto vládou prišla aj určitá morálna degradácia".
Predseda SMK Béla Bugár si myslí, že treba zmeniť celý zákon o SIS. Krížová kontrola v SIS mu neprekáža, dôležití sú podľa neho ľudia. "Je to zodpovednosť Fica."
Fico včera zámer vlády vymenovať Magalu predstavil aj prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Povedal, že vzťah medzi riaditeľom SIS a predsedom vlády je o dôvere, a preto je veľmi dôležité, aby do tejto pozície išiel človek, kde je vzájomná dôvera.
Magalu označil za mimoriadne skúseného človeka a "SIS získa inú kvalitu v porovnaní s tým, čo sa dialo v minulosti". O Magalovi Smer kedysi uvažoval ako o šéfovi zboru premiérových poradcov.
Magala do roku 1999 pôsobil sedem rokov v ústredných orgánoch štátnej správy ako generálny riaditeľ sekcie na Ministerstve hospodárstva SR a následne na Ministerstve výstavby SR. Od vzniku Smeru-SD pôsobil v straníckych štruktúrach ako vedúci úradu tieňovej vlády a odborný tajomník poslaneckého klubu strany. Bol tiež poradcom Roberta Fica pre otázky vnútornej bezpečnosti a asistentom poslanca Bohumila Hanzela.
Page tags: sis

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License