Ján Rejda
janrejda.jpg

Ján Rejda na útvar osobitného určenia (kukláči) nastúpil Rejda v roku 1992, velil mu od roku 2009, keď policajný zbor viedol Ján Packa.

Kukláči majú nového šéfa, Ján Rejda skončil
1.10.2011 Policajti z Útvaru osobitného určenia majú nové vedenie. Jeho doterajší šéf Ján Rejda bol podľa oficiálnych informácií zo služobného pomeru uvoľnený na vlastnú žiadosť. Rejdu pritom policajný prezident Jaroslav Spišiak odvolal už pred pár týždňami. Na jeho poste bude po novom úradovať Štefan Hamran, ktorý je z prostredia elitnej jednotky.
Na útvar osobitného určenia nastúpil Rejda v roku 1992, velil mu od roku 2009, keď policajný zbor viedol Ján Packa.


6. 1. 2012
Nepresvedčil.
Spišiak sa vyjadril aj k policajtovi Jánovi Rejdovi, ktorý potvrdil niektoré časti Gorily. Rejda odišiel zo služby na vlastnú žiadosť, no podľa policajného riaditeľa aj pre informácie, ktoré sa objavili v údajnom dokumente SIS.
Gorila uvádza, že Rejda sa stretával v odpočúvanom byte s expolicajtom Zoltánom Vargom napojeným na finančnú skupinu Penta. Rejda pre SME stretnutia priznal a potvrdil, že Pente odovzdával informácie.
„Vykonával som operatívno-pátraciu činnosť,“ povedal policajt, ktorý v roku 2006, keď mali odpočúvania vzniknúť, šéfoval oddeleniu osobitných činností Úradu boja proti korupcii. Odmietol, že by za tieto informácie bral peniaze.
„Ak človek, policajný dôstojník na takom významnom poste, nedokáže vysvetliť pochybnosti, či sa to potvrdí alebo nie, nemôže byť riadiaci pracovník,“ povedal Spišiak. Policajtovi dal šancu, aby ho presvedčil, že kontakty v spise ho neovplyvnia pri práci.
„Tvrdil, že ho to neovplyvní a že ho nikto nedokáže vydierať pre tieto informácie,“ povedal Spišiak. Nepovedal priamo, že Rejda ho nepresvedčil, no na jeseň sa dohodli, že policajt odíde. Teraz kandiduje za Právo a spravodlivosť do parlamentu.
Rejdu už inšpekcia ministerstva vnútra vyšetrovala a zaoberá sa jeho pôsobením v prípade opäť, hoci už policajtom nie je. Preveruje totiž udalosti, ktoré sa mali stať, keď v zbore bol.


3. 1. 2012
Bývalý policajt JÁN REJDA hovorí, že Pente odovzdával informácie, aby získal ešte cennejšie.
Čítali ste spis Gorila?
„Nečítal, ale v rámci vyšetrovaní, ktoré sa v tejto veci konali, poznám obsah.“
Poznáte Zoltána Vargu?
„Áno. Boli sme kolegovia. Pracoval na útvare osobitného určenia(kukláči), bol zástupca veliteľa čaty.“
Prečo ste sa stretávali?
„Vykonával som operatívno-pátraciu činnosť. Moje oddelenie bolo spravodajské oddelenie Úradu boja proti korupcii. Cieľom bolo zbierať informácie o páchaní trestnej činnosti, o priebehu privatizácie atak ďalej. Všetky tieto výstupy vyzerali ako výstupy zo SIS, ktoré unikli. Stretával som sa s ním.“
Stretávali ste sa v byte na Vazovovej, ktorý spis spomína?
„Áno, tam. Každé stretnutie bolo hlásené. Mal som ho vedeného ako dôveryhodnú osobu. Z každého stretnutia bol daný výstup, s ktorým sa oboznámilo vedenie úradu.“
Sú informácie z Gorily pravdivé?
„Nie sú pravdivé do tej miery, kde ma označujú, že som bral úplatky. Nikdy som žiadne peniaze nebral. Tie sumy pochádzajú z analytického oddelenia SIS, ktoré dostalo za úlohu moju kompromitáciu, pretože ja som od jesene 2005 pracoval na kauze bezpečnostné previerky. Hlavným podozrivým bol šéf kontrarozviedky a jeho zástupca. “
Preto ste sa dostali do konfliktu so šéfom kontrarozviedky?
„Presne tak. Moje oddelenie takouto operatívno-spravodajskou činnosťou prišlo na to, že podnikatelia, ktorí sa chcú oboznamovať s utajovanými skutočnosťami stupňa dôverné a vyhradené, musia požiadať NBÚ o previerku. Ten nemá vlastné operatívno-spravodajské zložky, preto požiada SIS o stanovisko. Mal som informácie, že ak chceli dobré stanovisko, museli zaplatiť peniaze.“
Obchodovalo sa s previerkami?
„Áno, to bola kauza, ktorú aj médiá spomínali. A pokiaľ ide o tie sumy, to je výplod jedného alebo dvoch ľudí zo SIS, ktorí to dali do systému. Poslali to na generálnu, vojenskú aj špeciálnu prokuratúru a aj inšpekciu ministerstva vnútra.“
Prokuratúra aj inšpekcia to riešili?
„Podľa mojich informácií áno.“
Inšpekcia voči vám nikdy nevyvodila sankcie?
„Nie. Zo záznamov bolo jasné, že som tam nechodil len tak.“
S Jirkom Malchárkom sa poznáte?
„Áno, ale nie je pravda to, čo tvrdili SIS-kári, že som sa s ním dal dokopy v priebehu tých kšeftov. Poznám ho ešte ako veliteľ čaty na útvare osobitného určenia z rokov 1999 a 2000, keď nás učil šoférovať na autodrome v Orechovej Potôni.“
A z Penty ste bol s kým v kontakte?
„Z Penty s Haščákom. Stretol som ho asi na jednej alebo dvoch recepciách, kam som sa dostal cez kamaráta Zoltána Vargu. Tiež to bolo hlásené.“
Je pravda, že ste Pente odovzdávali informácie?
„Pozrite sa, spravodajská práca je o tom, že dáte menej dôležité informácie a dostane dôležité informácie. Spravodajská operatíva nikdy nezíska informácie z kancelárie, musí ísť do terénu. Mali sme rozpracovanú privatizáciu letiska a tam sme získavali informácie.“
Ktoré boli tie menej dôležité informácie, ktoré ste odovzdávali, aby ste získali tie podstatnejšie?
„Vysvetlím to na príklade bežnej operatívnej činnosti policajtov. On vybaví rýchlejšie vybavenie vodičského preukazu, alebo požiada kolegov z dopravného oddelenia, aby boli menej prísni pri posudzovaní toho a toho priestupku, a ten človek im dá informácie dôležitého spravodajského charakteru, napríklad o drogách, o organizovanom zločine a tak ďalej.“
Aké boli teda informácie, ktoré ste vy odovzdávali a naopak získavali?
„To už si presne nepamätám. Museli by sme sa baviť o konkrétnej veci, ale nikdy som informácie nepredával, ani nekupoval. Potom som bol následne tri roky veliteľom útvaru osobitného určenia a ani jedna informácia o akcii neušla, jediný páchateľ neušiel. Takže v tomto kontexte to treba vnímať.“
Aký bol výsledok tejto vašej operatívnej činnosti a výmeny informácií?
„Už sa nepamätám, ale moje oddelenie v roku 2006 dalo veľa podnetov na trestné stíhanie. Operatívni pracovníci nemôžu vznášať obvinenie, ale pripraviť materiály vyšetrovateľovi, ktorý rozhodne, či začne trestné stíhanie. Priemer takýchto návrhov sme mali okolo dvadsiatky za rok.“
Podľa zverejneného spisu ste si mali zabezpečiť to, že SIS už nebude o vás informovať. Ako protihodnotu ste vraj ponúkli to, že sa nebude kriminalizovať Ján Slota a nebude sa rozrábať Smer. Ako sa to dá vysvetliť?
„Moje oddelenie sa s pánom Slotom vo svojej činnosti nestretlo. A čo sa týka Smeru, tak korupciu politických strán sme vôbec neriešili. Je to lož.“
Keď ste sa stretávali, tak ste vedeli, že ten byt je odpočúvaný?
„Áno, jasne. Mne to povedali ľudia zo SIS.“
Prečo ste sa tam potom stále stretávali?
„Mne to je jedno. Nech si SIS odpočúva. Ja som nerobil nič zlé. Nemám sa za čo hanbiť a ani čo kryť. Nebol by som predsa taký hlúpy, že keby som robil niečo zlé, tak by som vliezol do bytu, kde je odposluch.“
Čo si teda má čitateľ myslieť o spise Gorile?
„Tú šalátovinu, ktorá je na internete, vysvetlím asi tak, že spravodajské služby pracujú s polopravdami, nepravdami a pravdami. A to v pomere, že dajú 20 percent pravdy, 40 percent poloprávd a zvyšok sú lži. Keď sa to zmieša, tak vznikne z toho taký grc, ako je na internete.“
Ešte ste u polície?
„Nie. Došlo k zmene vedenia útvaru osobitného určenia, tak som ja aj zástupca odišli k 1. septembru. Potom o mesiac som požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru.“
A čo robíte teraz?
„Som na dôchodku, študujem druhú vysokú školu, som v piatom ročníku práva a okrem toho som sa dal na politiku. Kandidujem do parlamentu za Právo a spravodlivosť.“


Predsedom novej politickej strany Právo a spravodlivosť je Peter Puškár(brat televíznej moderátorky z Markízy).Pozria aj iný čerstvý článok v pluske:
31.03.2008
NIEKOĽKOMILIÓNOVÝ PODVOD
Petra Puškára a ďalších desiatich ľudí obvinili z podvodu na dani z pridanej hodnoty vo výške 230 miliónov korún. V tom období bol Peter presne desať dní na základnej vojenskej službe. Nikdy nezabudne na ráno, keď ho obvinili a odviedli. „O 5.45 ráno skríkol rotmajster: Puškár, poďte so mnou! Z dodávky vyskákali kukláči, opreli ma o auto a rozkopli mi nohy. Dali mi putá, zaviazali oči, aby som nič nevidel, a hodili ma do auta," spomína mladý muž, ktorý vtedy vôbec netušil, čo ho čaká.
Po niekoľkých hodinách sa ocitol na oddelení polície v Banskej Bystrici, kde mu prečítali obvinenia. „Bol som obvinený z niečoho, čo som nikdy neurobil, dokonca ani nemohol urobiť, a ani sa to nestalo," odkazuje všetkým, ktorí o ňom niekedy pochybovali.
ROK VO VÄZBE
Hneď na druhý deň prebehol súd, kde okrem Puškára obvinili a následne uväznili ďalších päť osôb: „Jeden z obvinených žil v Česku, toho dodali o pol roka neskôr." V tom čase brat Zlatice Puškárovej stále neveril, že bude natvrdo sedieťvo vyšetrovacej väzbe. „Nedokázal som si vysvetliť situáciu. Stále som predpokladal, že sa to za chvíľu vysvetlí a ja pôjdem späť do kasární," opisuje prvé chvíle za mrežami.
Tá chvíľa trvala štyri roky a do kasární sa už nikdy nevrátil. Namiesto toho nasledujúci rok pozeral von oknom cez mreže. Ten, kto to nezažil, si podľa Puškára nevie ani predstaviť, aké to tam je. „Žil som zavretý na ploche 2 x 3,5 metra. Vychádzky boli hodinu denne, ale musím vysvetliť, čo to vlastne znamenalo. Vychádzka je betónová plocha 5 x 5 metrov s múrmi, nad vami je pletivo a nevidíte ani trávu okolo. Na okne v cele máte dvojité mreže a okno sa cez leto nedalo poriadne otvoriť, a cez zimu zavrieť. Teplú vodu nám pustili len na štyri minúty ráno," opisuje drastické podmienky.
Kandiduje na riaditeľa STV
Brat známej politickej moderátorky Zlatice Puškárovej sa momentálne uchádza o post šéfa v Mlynskej doline. Hneď, ako bolo proti Petrovi Puškárovi zastavené trestné stíhanie za daňový podvod, poobzeral sa po novej práci. Zistil, že spĺňa všetky podmienky na riaditeľa verejnoprávnej televízie, a tak podal prihlášku. Vyštudovanú má psychológiu a pôsobil aj ako poslanec mestského zastupiteľstva v bratislavskej Dúbravke.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License